Sıkça Sorulan Sorular
 • Kimler kitap yayınlayabilir?
  Herkes. Hiçbir özel kriterimiz yok. Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır.
  yayınlama, yayım, yaymak, yaydırmak, bastırmak, basım
 • Kitabımı baskıya hazır bir hâle nasıl getirebilirim?
  Bir kitap baskıya hazırlanırken önce redaksiyon ve edisyon aşamalarından geçer. Bu aşamalar, word dosyası üzerinde gerçekleşir. Dolayısıyla yazarımız eser tanımlamasını word (doc, rtf, docx) formatında dosyalar ile yapar. Matbaaya geçmeden önce belli bir formatta pdf uzantılı belli bir kalite standardını sağlayan dosyalar oluşturulur. KDY doğrudan yayıncılık prensibi gereği baskıya hazırlanmış dosyaları yayınlamaktadır. Bu noktada yazarımız, portalımızdan .ai (Adobe Illustrator) uzantılı kapak ve .idml (Adobe Indesign) uzantılı şablon kaynak dosyaları edinip eserini baskıya hazırlayabilir. Baskıya 300 dpi, 0,5 cm taşma paylı, iç tek renk; kapak 4 renk olan PDF dosyalar hazır olduğunda, sisteme yüklendiğinde ve onaylandığında eser kitaplaştırılmaya hazır demektir.
  Dosyalar, baskı, dosya, yükleme, aşamalar, format, aşama, form, biçim
 • Kitabımın fiyatı ne olacak?
  Kitabınızın baskı aşamasına gelmesiyle birlikte KDY editörleri baskı ve telif maliyet hesabıyla optimum satış fiyatını belirlemektedir. Bu fiyatı belirlerken mümkün olan en düşük fiyatı gözeteceklerdir.
  liste, fiyat, maliyet
 • POD ne demek?
  POD (print on demand) sistemi, sipariş üzere kitabın basılı halini üreten bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yayınevi ve yazar, üretim maliyetlerini satış öncesi toplu olarak üstlenmek zorunda kalmaz. Kitap satış kanalından sipariş edildiğinde daha önceden hazırlanmış baskı dokümanları işleme alınır ve kitabın basılı formatı üretilir. Böylece stok ve sevkiyat problemleri de minimuma indirilmiş olur.
 • Neden Doğrudan Yayıncılık?
  KDY ile yayınevlerinin yoğunluğundan ve ücretli kitap basan firmaların ölçüsüz maddi taleplerinden kurtulacaksınız. Kitabınız çok kısa sürede satışta olacak. Üstelik kitap satışınızdan %50 telif kazanabileceksiniz. KDY dağıtım ve stok maliyetlerini minimuma indirerek yazarlarına %50 telif ödeyebilmektedir. Yazar kitabının doğrudan yayıncısı olur, ticari gelirinden de doğrudan pay sahibi olur.
  KDY, Artıları,
 • Sözleşme Bekleniyor maili aldım. Ne yapmalıyım?
  Sözleşmenizi bize ulaştırmak için önünüzde 2 seçenek mevcut. Bu 2 seçenekten YALNIZCA BİRİNİ uygulamalısınız. 1. Online (Çevrimiçi Süreç) Bu sözleşmeyi çıktı alarak imzalamanız akabinde taranmış PDF dosyasını ve e-Devlet’ten alacağınız “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi” ile “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi” PDF dosyaları olmak üzere 3 ayrı PDF dosyasını sistemimize “Eserlerim” sayfanızdaki Evrak Yükle kısmında yükleyerek sözleşme aşamasını tamamlayabilirsiniz. 2. Matbu Sözleşme Süreci Öncelikle bu dosyayı 2 kopya olarak çıktı almalısınız. Ekteki telif sözleşmesini ve varsa eklerini iki (2) kopya olarak doldurmalı, her sayfayı imzalamalı, ıslak imzalı 2 kopyayı, noterden aldığınız şahsi imza beyanınızın orijinali ile birlikte aşağıda yazılı adresimize PTT Kargo ile gönderici ödemeli olarak kargolamalısınız. KİTAPYURDU YAYINCILIK VE İLETİŞİM A.Ş., PK - 51 Üsküdar/İstanbul
  Sözleşme, işlem yapılmıyor, ne yapmalıyım, sozlesme, sozleşme, sözlesme,
 • Çizgi roman basabiliyor musunuz?
  KDY'de dilediğiniz kategoride içerik yayınlayabilirsiniz. Ancak çizgiroman gibi iç baskıda 4 renk gerektirebilecek içerikler henüz mümkün değildir. Ancak tek renk olması halinde yayınlanabilir.
 • Kitabımın filmi çekilmek istense yayınevinin sorumluluğu nedir?
  KDY sözleşme süresince eserin mali haklarını devralmıştır. Sözleşme süresince yapılan her türlü uyarlamada elde edilen ticari gelir sözleşmedeki usule göre paylaşılacaktır. Ancak KDY sözleşmeleri 2 yıllıktır. Yazarın iradesi belirleyicidir.
  film hakkı, telif
 • Kitabımın kitapyurdu.com dışında satışı mümkün mü?
  Evet, bunun için dilerseniz kendiniz yazar iskontosuyla aldığınız kitabınızı diğer mecralarla anlaşıp sattırabilir veya Ajanslar sekmesinde göreceğiniz dağıtım ajansımızla anlaşıp bunu sağlayabilirsiniz. Kendiniz yapmanız halinde tüm sorumluluğu sizde olacak, KDY'den telif kazanmayacaksınız.
  dağıtım, satış
 • KDY neden hak devir sözleşmesi/faturası talep ediyor?
  KDY yazarları, kitaplarını anlaşmalı ajanslar ile yayına hazırlamaları durumunda alınan hizmetin maddi/manevi haklarının kullanımına dair sözleşme imzalanmakta ve KDY'ye beyan edilmektedir. Bunun gerekçesi ise yayınlanmış kitapta kullanılan her türlü tasarım ve edisyon işçiliğinin telif hak devri gerektirmesidir. Yazarlarımız bu hizmeti diledikleri kişilerden gönüllü veya maddi ücret karşılığı almakta özgürdür. Ancak, bu hizmet alımları gönüllü olsa dahi kitap yayınlandıktan sonra yazardan veya yayınevinden maddi/manevi tazminat talepleri olabilir. İlgili kitapta tasarım yahut edisyon olsun telif emeği olan kişi/kurumların yazılı muvafakkiyetleri yasal olarak zorunludur. Bu zorunluluk ise ancak ya fatura ya da noter onaylı sözleşme ile yerine gelmiş olmaktadır. Bu sebeplerle KDY, yazarlarının anlaşmalı ajanslar dışında bu hizmetleri almaları durumunda mutlaka noter onaylı sözleşme veya fatura talep etmektedir.
  telif, devir, kapak, tasarım, edisyon, editör, ajans
 • KDY'den satışa çıkmış kitabım için imzaladığım sözleşmeyi feshetmek istemem halinde süreç nasıl yürüyecek?
  Telif sözleşmeleri diğer sözleşmeler gibi feshedilmek üzere kurulmaz. KDY yazar sözleşmesi 2 yıl gibi kısa bir süre ile sınırlanmıştır. Bu sürenin dolmasına en az bir ay kala yapılacak yazılı bildirimle sözleşme sonlandırılabilir. Bu durumda uzatma maddesi uygulanmaz. Diğer bir haklı fesih sebebi sözleşme taraflarından birinin sözleşme hükümlerindeki herhangi bir sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Bu durumda da karşı taraf sözleşmedeki ilgili madde gerekçesiyle haklı fesih gerçekleştirebilir. Ancak bu şartlardan hiçbiri oluşmadan yazarımız fesih talebinde bulunursa, KDY sözleşmedeki tazmin maddesini çalıştırmak durumundadır. Bu durumda da KDY, ilgili kitap için alınmış ve henüz satışı gerçekleşmemiş "bandrol adedinin kitabın liste fiyatı ile çarpımının %50'sini" ve yine ilgili kitap için yapılan harcamaları talep etmektedir. Zira ilgili kitap hiç satışa söz konusu olmasa dahi KDY bu kitap için gerek Derleme Müdürlüğü gerek YAYFED gerekse diğer yasal işlemleri yerine getirmek durumundadır. Bu yükümlülüklerden edindiği maddi külfet böyle bir tazmin maddesi çalıştırmasını zorunlu kılmaktadır.
  sözleşme, fesih, iptal, vazgeç, başka, yayınevi
 • Başvuru için yaş şartı var mı?
  Hukuki anlamda geçerli sözleşmeler yapabilmek için başvuran eser sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bireyler olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte henüz reşit olmamış yazarlarımız yasal velilerinin gözetimi ile başvuru yapıp sözleşme imzalayabilirler. Bu durumda normalde başvurularda istediğimiz noter onaylı imza beyanına ek olarak velilik durumunu bildirir belge de talep etmekteyiz. Yine bu durumdaki yazarlarımız başvuruyu kendi adlarına ve kendi yasal bilgileriyle yapmalı, ancak sadece sözleşmenin kendi imzaları yanında yasal velileri tarafından da imzalanması gerekecektir.
  Reşit, 18, Yaş, yasal vasi, vesayet, vasilik, yaş sınırı
 • Noter onaylı imza beyanı neden isteniyor?
  Sözleşmenizi bize ulaştırmak için önünüzde 2 seçenek mevcut. Bu 2 seçenekten YALNIZCA BİRİNİ uygulamalısınız. 1. Online (Çevrimiçi Süreç) Bu sözleşmeyi çıktı alarak imzalamanız akabinde taranmış PDF dosyasını ve e-Devlet’ten alacağınız “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi” ile “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi” PDF dosyaları olmak üzere 3 ayrı PDF dosyasını sistemimize “Eserlerim” sayfanızdaki Evrak Yükle kısmında yükleyerek sözleşme aşamasını tamamlayabilirsiniz. 2. Matbu Sözleşme Süreci Öncelikle bu dosyayı 2 kopya olarak çıktı almalısınız. Ekteki telif sözleşmesini ve varsa eklerini iki (2) kopya olarak doldurmalı, her sayfayı imzalamalı, ıslak imzalı 2 kopyayı, noterden aldığınız şahsi imza beyanınızın orijinali ile birlikte aşağıda yazılı adresimize PTT Kargo ile gönderici ödemeli olarak kargolamalısınız. KİTAPYURDU YAYINCILIK VE İLETİŞİM A.Ş., PK - 51 Üsküdar/İstanbul İkinci seçeneği seçmeniz halinde sözleşmelerimizi çevrimiçi platformumuzda oluşturup sizden kargo yoluyla aldığımız için şahsınızın imzasının taklit edilmemiş olması hukuki anlamda oldukça önemli. Bu yüzden yazarlarımızdan noterde şahsi imza beyanı çıkarmalarını istiyoruz. Burada yanlış anlaşılma olmaması adına tekrar edelim ki sözleşmeyi notere onaylatmanızı talep etmiyoruz. Sözleşmeden bağımsız olarak yazarımızın şahsi imza beyanını talep ediyoruz. İstisna olarak ajanslarımızla çalışmayı tercih eden yazarlarımız şayet ajanslarımızın nezaretinde sözleşme imzası yapar ise bu durumda imzasının salahiyetine dair şüphe kalmayacağından imza beyanı belgesi gerekmeyecektir. İkinci seçenek için aksi tüm hallerde sözleşme ile birlikte noter onaylı şahsi imza beyanını evrak olarak istemek durumundayız.
  imza, sirküler, beyan, noter, sözleşme
 • Sınav boy, roman boy, akademik boy nedir?
  Kitap baskısında sektörel olarak standartlaşmış ebatlar vardır. Bunlar: 1. Roman boy (13 x 19,5 cm): Bu ebat her tür eser için kullanılabilir. Ancak sınav kitapları ve içeriğinde tablo ve görsel barındıran kurgu dışı eserler için tavsiye edilmez. 2. Akademik boy (15,5 x 23,5 cm): Bu ebat daha çok akademik metinler için tercih edilmekle birlikte kurgu dışı eserler için tercih edilebilir. Kurgu (roman, öykü, şiir vb.) eserler için tavsiye edilmez. 3. Sınav boy (20 x 28 cm): Bu ebat daha çok sınav kitapları için tercih edilir. A4 olarak bilinen kağıt ebatına yakın bir ölçüdür. Sınav kitapları dışında kullanımı tavsiye edilmez.
  ebat, baskı, ölçü
 • Kitap sırt ölçüsünü nasıl hesaplayabilirim?
  Kitabın mizanpajı bitmeden sırt hesabı yapılamamaktadır. Baskı yapılacak kağıt da ölçüyü etkilemektedir. Kitabınız baskı aşamasına geldiğinde KDY editörlerinde sırt ölçüsünü öğrenebilirsiniz.
  baskı, sırt
 • Dağıtım ajansıyla anlaşırsam telif kazanacak mıyım?
  Evet, dağıtım ajansımızla anlaşırsanız dağıtıma çıkarılan kitaplarınızın satış iskontosu, anlaştığınız ajans tarafından %40 olarak ayarlanmak durumundadır. Bu durumda tüm satışlardan %10 telif kazanacaksınız.
 • Çevirimi KDY ile kitaplaştırabilir miyim?
  KDY sisteminde yalnızca telif eserleri kitaplaştırıyoruz. Çeviri eserlere bugün itibariyle başvuru alamıyoruz. Değişiklik olması halinde ilan edeceğiz. Bununla birlikte telif eser versiyonunun telifi dolmuş (yazarının vefatından 70 yıl geçmiş) Osmanlıca eserlerin sadeleştirilmiş halleri sadeleştirenin eseri (işlenmiş eser) olarak değerlendirildiğinden çeviriden farklı bir statüye sahiptir. Bu durumdaki sadeleştirilmiş metin sahipleri başvuru yapabilmektedir.
  Sadeleştirme, çeviri, tercüme, osmanlıca, telif, müellif, sadeleştirilmiş
 • Kitabımı takma adla yayımlayabilir miyim?
  Yazar telif sözleşmeleri yasal adınızıla yapılmakla birlikte kitabınızı takma ad (mahlas) yayınlayabilirsiniz. Bunun için eser tanımlama ekranında adınızın yazdığı satırdaki "müstear kullanmak istiyorum" seçeneğini işaretlerseniz takma adınızı yazabileceğiniz alanı görebilirsiniz. Takma ad ile yayınlanacak kitapların sözleşmeleri de yazarların yasal kimlik bilgileriyle yapılmaktadır.
  takma ad, müstear, mahlas
 • Resimli (renkli) kitabımı yayınlayabilir miyim?
  Maalesef, hayır. Print on Demad sisteminde 4 renk iç baskı maliyetleri, sistemin verimliliği açısından olumlu sonuç vermemektedir. İç baskı için sadece tek renk baskıyı kullanabiliyoruz.
  sınav kitabı, renkli, baskı, çocuk
 • Şifremi unuttum değiştiremiyorum.
  Sistemimizde ayrı bir üyelik veritabanı bulunmamaktadır. Kitapyurdu.com'da üyelik şifrenize dair düzenleme ve değişimleri yapabilirsiniz. Yaptığınız düzenleme aynı şekilde KDY sistemine yansıyacaktır.
  şifre, unuttum, değiştirme
 • Süreli yayın (dergi) yayınlayabilir miyim?
  Süreli yayınlar ISBN sistemine değil ISSN sistemine kaydolduğundan ve bandrol konusunda farklı mevzuata tâbi olduğundan maalesef süreli yayınları KDY sisteminde yayınlayamıyoruz.
  dergi, süreli, dergicilik, kolektif
 • Yazar kopyalarımı nasıl sipariş edebilirim?
  Geleneksel yayıncılıkta yazar kopyası olarak yazara verilen numuneler KDY sisteminde yer almamaktadır. Zira KDY kitapları pod sistemiyle sipariş bazlı olarak üretmektedir. KDY kitapla ilgili yasal kopyaların teslimi ve baskı maliyetlerini üstlendiği için ücretsiz kopya verememektedir. Ancak yazarlarımız, kendilerine özel olarak herhangi bir sayı sınır olmaksızın kitapyurdu.com hesabından kendi kitaplarını %50 indirimle sipariş edebilmektedir.
  yazar, kopya, hakkı, kitap
 • Banka bilgilerimi nasıl ekler, değiştiririm?
  Sistemde kendi şifrenizle girdiğiniz yazar ekranındaki "Profil / Banka Bilgileri" bölümünden banka bilginizi girebilir ve hesap numaranızı (IBAN değil) değiştirebilirsiniz. Yalnızca sözleşmede adı geçen banka hesap numarasına ödeme yapabiliyoruz. Bu bilgileri ekleme ya da değiştirme yetkisi sadece size aittir ve tamamen güvenlidir.
  hesap no, iban, kart no, Iban
 • Ne tür bir kitap yayınlayabilirim?
  Kitabınızın içeriği ve türü tamamen sizin tercihinize kalmış bir konudur.Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır.
  yasak, sakınca, sakıncalı, içerik
 • Kitap dağıtımı hakları hakkında neleri bilmem gerekiyor?
  KDY rutin işleyişinde kitabınız geleneksel dağıtım ağlarına verilmez. Ancak dilerseniz sistemimizde görebileceğiniz dağıtım ajansı aracılığıyla kitabınızın geleneksel dağıtım ağlarına ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda telif kazancınızın değişeceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
  Dağıtım, satma, verme, kitapçı, satış, kitapçı, internet
 • KDY'nin hak ve koşulları nelerdir?
  KDY'nin hak ve koşullarına dair detaylı maddeleri tarafınıza gönderilecek olan yazar sözleşmesinde ve KDY sayfasında yer alan "gizlilik sözleşmesi"nde bulabilirsiniz.
 • Kamusal alan içeriği nedir?
  Kitabın kamuya açılması için gerekli içerik koşullarının sağlanmasıdır. Kısaca kitabınızda illegal içerikler (resim, yazı, kapak tasarımı vb.), yasaklı içerikler, başkalarını rencide edici söz, hakaret vb. toplum tarafından rahatsızlık uyandıran, müşteri memnuniyetsizliği yaratan içerikler bulunmaması gerekir.
  koşul, şart, yayınlatma
 • Kitabımın detaylarını nasıl güncelleyebilirim?
  Kitabınız henüz baskıya gönderilmediyse sistem sayfası üzerinden değişiklikler yapmanız mümkündür. Bunun için editörlerle iletişime geçmelisiniz.
  Güncelleme, değişiklik, düzeltme, değiştirme, yenilik,
 • ISBN ile ilgili bilmem gerekenler nelerdir?
  ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, bibliyografik künyesi belirli tek bir materyali temsil eden 5 küme altında 13 rakamdan oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir. Kitabınızın ISBN'i kitap yayınlanma konusunda belirli bir aşamaya geldiğinde KDY tarafından alınır.
  ISBN almak, vermek,
 • Kitabımı nasıl güncellerim?
  Kitabınız henüz baskıya gönderilmediyse sistem sayfası üzerinden değişiklikler yapmanız mümkündür. Bunun için editörlerle iletişime geçmelisiniz.
  Değiştirme, değişiklik, güncelleme, editleme, değişim, update
 • Kitap gelirimi nasıl hesaplayabilirim?
  Kitabınızın satış fiyatı üzerinden %50 brüt yazar telifinizdir. %17 yasal kesinti sonrası net olarak %41,5 oranında bir telif hakkı kazancınız olacaktır. Yani 10 TL üzeri fiyatlı bir kitapta 4,15 TL telif hakkı elde edeceksiniz.
  para, kazanma, fiyat, ücret, telif, yüzde elli, kazanç, ödeme
 • Kitap oluşumu için hangi adımları izlemeliyim?
  Bir kitaba sahip olmak için sisteme kayıt yaptırmanız ve sistemin sizden istediği prosedürleri eksiksiz yerine getirip, tamamlamanız gereken aşamaları uygulamanız yeterlidir. İzlemeniz gereken adımlara sistem sizi yönlendirecektir.
  yayınlatmak, yayın, yayım, bastırmak, oluşturmak, nasıl
 • Kitabım nasıl bir formatta olmalı?
  Kitabınızın içeriğini ve türünü belirleme konusu tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. Kitabın şekli ve şablonu ise KDY'nin belirlediği sabit standarda göre oluşturulmalıdır.
  İçerik, şekil
 • Kitabımın kapağı nasıl bir formatta olmalı?
  Kitabınızın teknik kapak bilgileri KDY'nin belirlediği sabit şablona göre oluşturulacaktır. Kapak resmini ise gerek kendiniz sistem dışından yaptırabilir, gerekse ajanslarımızdan yardım alarak oluşturabilirsiniz.
  kapak, mizanpaj, resim
 • Kitabım reddedildi. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
  Reddedilen dosyalarınızda gereken değişiklikleri yapıp kitabı basıma uygun hâle getirdikten sonra yeniden sisteme yükleyebilir, tercihinize bağlı olarak ajans editörlerinden destek alabilir ve kitabınızın onaylanmaya uygun bir hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.
  Red, kabul, yeniden yükleme, tekrar deneme, yükleme
 • "Kitabın İçerisine Bak" nedir?
  kitapyurdu.com kitap sayfasında kitap içinden birkaç sayfanın tanıtım amaçlı okurların görüntülemesine izin veren uygulamadır.
 • Satış sıralaması nasıl hesaplanır?
  Satış sıralamaları kitapların toplam sipariş edilme (satın alınma) miktarına göre değil farklı hesaplardan yapılan alımlara göre belirlenir.
  sıralama, çok satanlar, satış
 • Ödeme şekli ve süresi nedir?
  Yazar ödemesi, kendi yazar ekranınızın "banka bilgileri" bölümüne girmiş olduğunuz hesap numarasına yapılacaktır. Ödeme süresi ise yazar sözleşmesinde geçen tahakkuk süresine göre belirlenir.
 • Kitap gelirleri ne şekilde belirlenir?
  Kitabınızın satış fiyatı üzerinden %50 brüt yazar telifinizdir. %17 yasal kesinti sonrası net olarak %41,5 oranında bir telif hakkı kazancınız olacaktır. Yani 10 TL üzeri fiyatlı bir kitapta 4,15 TL net telif hakkı elde edeceksiniz. Telif gelirleriniz aylık olarak hesaplanıp 2 ay vadede sisteme tanımlı banka hesabınıza eft/havale yoluyla iletilecektir.
  telif, kazanç, gelir, kazanma, para
 • Kitabımın fiyatını bedava yapabilir miyim?
  KDY sisteminde kitaplarınız basılı olarak satışa sunulduğu ve baskı maliyetini KDY üstlendiği için kitabınız bedava satılamaz. Ancak KDY kitabınızın etiket fiyatını, piyasa ortalamasının altında belirleyecektir.
  bedava, ücretsiz, dağıtma, promosyon
 • Kitabımın fiyatını ne kadar olarak belirlemeliyim?
  Kitabınızın baskı aşamasına gelmesiyle birlikte KDY editörleri, baskı ve telif maliyetlerini göz önüne alarak optimum satış fiyatını belirlemektedir. Bu fiyatı belirlerken mümkün olan en düşük fiyatı gözeteceklerdir.
  Kitabımın fiyatı, hesap, ücret, belirleme, fiat, hesap, kaç tl, satılması
 • Fiyat eşleştirme nedir?
  Fiyat eşleştirme, kitap için yazarın talep ettiği ile KDY'nin önerdiği arasında karara varılan ortak fiyattır.
  Kitabımın fiyatı, ücret, belirleme, fiat
 • Kitabımı nasıl hediye edebilirim?
  Kitabınızın istediğiniz kadar kopyasını kendi kitapyurdu.com hesabınızdan %50 indirimle sipariş edip sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
  yüzde 50, yüzde50, indirim, armağan, sipariş
 • "Edisyon Gerekli" ne demek?
  Eserinizin bize hatasız olarak ulaşmasını bekliyoruz. Bunun için, eserinizin dil bilgisi, imla ve noktalama yanlışlarından arındırılmış olmasını istiyor; metnin konu ve anlam bütünlüğünde aksaklıklara neden olacak eksikliklerin, tekrarların ve ifade yanlışlarının bulunmamasına dikkat gösteriyoruz. Yazarlarımızın tashihsiz dosya yüklemelerini bu mümkün değil ise bir ajans ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Editörlerimiz aynı eserde azami üç defa edisyon kontrolü yapmakta, üçüncü defada da tashih bulunması halinde dosyayı reddetmektedir. Bunun yanında Edisyon Gerekli statüsündeki dosyalar için yazarlarımızın baskı dosyalarını da hazırlama konusunda bir tercihte bulunmalarını istiyor. Eser tashih konusunda sorunsuz olsa dahi, eğer yazarlarımız Adobe İndesign ve Adobe İllustrator gibi programları kullanıp şablonlarımızla baskıya hazır dosyaları tasarlayabilecek teknik yeterliliğe sahip değillerse Ajans (Edisyon Destek)'i tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.
  Edisiyon, hata, düzeltme, redaksiyon, nasıl düzeltirim, tashih
 • Kitabın telif hakkı ne kadar süreyle KDY'ye ait olmaktadır?
  Kitabın telif hakkı 2 yıl için KDY'a aittir. Bu 2 yılda siz eserin satışından yüzde elli telif geliri elde edebileceksiniz. 2 yıl sonunda sözleşme, 2 ay öncesinde yazar iptal edeceğini bildirmezse otomatik olarak birer yıllık periyotlarla uzayacaktır.
  telif,süre, vakit, zaman, on
 • Daha önce yayınladığım bir kitabım var. Bu kitabı KDY'den yayınlayabilir miyim.
  Bunun için, kitabınızı yayınladığınız yayıneviyle olan sözleşmenizin bitmiş olması yahut fesh edilmiş olması gerekmekte. Ayrıca, KDY prensip gereği hala satışta olan kitapları yayınlamamaktadır. Bu durumda bir eseriniz varsa sözleşmenin artık geçerli olmadığını gösteren evrakları KDY'nin posta adresine ulaştırmalısınız.
  yayınevi, platform, yeni, yayımlatmak, yayımevi, tekrar, bir daha, başka
 • Kitap şablonu ve indirilmesi gereken dosyalar ne zaman gönderilmektedir?
  Kitabının basılması için gerekli şablonları sözleşmeleri indirdiğiniz bölümden indirebilir yahut bunun için https://kdy.kitapyurdu.com/content bağlantısını kullanabilirsiniz. Eser dosyalarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra, şablonlarımıza uygun olarak hazırladığınız dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz.
  şablon, format, yükleme
 • Tasarım şablonlarını bulamıyorum nerede?
  Tasarım şablonlarımıza, https://kdy.kitapyurdu.com/content bağlantısından ulaşabilir, kitabınız için seçtiğiniz formata göre uygun şablonları indirebilirsiniz.
  şablon, format, indirme,
 • Kitabımın edisyon kontrolünü kendim yaptım, KDY editörleri kontrolü nasıl yapıyor?
  KDY'a göndereceğiniz eserinizin edisyonu eksiksiz olmalı. Editörlerimiz aynı eserde azami üç defa edisyon kontrolü yapmakta, üçüncü defada da yazarımız "Kendim Düzenleyeceğim" seçeneği ile ilerlemeyi seçtiği durumda düzeltmeye gereksinim duyulması halinde dosyayı reddetmektedir. Bu durumda eser için yeni başvuru yapılmalı ve Ajans (Edisyon Destek) seçilmelidir.
  edisyon, kontrol, hata, tashih, gerekli, reddedildi, red
 • Arkadaşlarım ve ben, üçümüz ortak bir kitap bastırmak istiyoruz. Yazar adı kısmına bunu nasıl ekleyebiliriz?
  Sadece kişisel başvuruları kabul ediyoruz. Bu durumdaki yazarlar eserin haklarını hak devir sözleşmesi ile başvuru yapacak kişiye devredebilir. Bu durumda, eserin telif sözleşmesi tarafı olarak tek sahibi olur ancak hak devirleri KDY sözleşmesine istinaden yapıldığından diğer hak sahiplerinin hakları da korunmuş olur. Bu durumda yazar adı kısmına diğer eser sahipleri eklenebilir. Sistemimize başvuran kişi başvuru sırasında hak sahiperini yazar bilgisi olarak girmeli, sistemden kendisini gönderilecek belgeyi hak sahiplerine imzalatmalıdır.
  çok yazar, fazla yazar, yazarlar, kolektif
 • Yüzde elli yazar indirimin ne zaman tanımlanır?
  İndiriminiz kitabınız yayınlandıktan sonra yirmi dört saat içinde tanımlanacaktır. İndiriminizi görmek için kitabınızı sepete eklemelisiniz.
  yüzde 50, yüzde50, indirim, armağan, sipariş, %
 • Kitabı “baskıya uygun hâle getirmek” ne demek?
  Yazar yasal ve etik olarak hiçbir sakınca içermeyen eserini ilk etapta word dosyası şeklinde yükler, ancak bu aşamadan sonra eğer ajans desteği istemiyorsa kitabının dil kurallarına riayet eden, imlâ ve yazım konusunda kusursuz, redaksiyon veyahut tashih gerektirmeyen “temiz” bir metin olması gerekmektedir. Buna ek olarak kitabın indesign programında, KDY’nin hazır şablonuna göre mizanpajı(sayfa düzeni) yapılmalı ve bu düzenlemenin son hâli pdf’ye çevrilmiş bir şekilde sisteme yüklenmelidir. Son olarak (yine KDY kapak şablonuna uygun şekilde) eserin kapak görseli ve bunun kitap kapağına dönüştürülmüş hâlinin pdf’si sisteme yüklenmelidir. Tüm bunlar hatasız şekilde KDY’nin standartlarına göre gerçekleştirilip sisteme yüklendiyse eser dosyası tamamen baskıya hazır demektir.
 • KDY Akademi Nedir? KDY Akademi'den kitabımın yayınlanması için ne yapmam gerekiyor?
  KDY Akademi yalnızca doktorasını tamamlamış akademisyenlerin eserlerini kitaplaştıran KDY alt markasıdır. KDY Akademi'den kitabınızı yayınlatmak için başvurunuzu yaparken marka olarak KDY Akademi'yi seçmeniz, doktoranızı tamamladığınızı gösterir belgeleri portalımıza yüklemeniz yeterli.
  Akademi, tez, doktora, lisan, master, yüksek lisans
 • Telif ücretimi kitapyurdu hediye kartı ya da alacak çeki olarak alabilir miyim?
  Telif ücretlerinizi dilerseniz hediye çeki olarak alabilirsiniz. Vadesi gelen telif hak edişleriniz için KDY hesabınızın "Cari Hesap" bölümünde hediye çeki oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu bölümden dilediğiniz miktarda hediye çeki oluşturabilir, ardından kitapyurdu.com alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kitapyurdu.com hesabınıza tanımlanmış olan çeklerinizi kullanabilmeniz için siparişinizi masaüstü sitemiz aracılığıyla oluşturmanız gerekmektedir. Siparişinizin "Ödeme Metodu" sayfasında, çekinizin tutarını görebilir ve herhangi bir kod girmeden kullanabilirsiniz. Sepet tutarı, çek tutarını aşmadığı durumlarda "Havale/EFT" seçeneğini kullanarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.
  Hediye çeki, telif, kitap olarak alma, çek, oluşturma, HEDİYE, HEDIYE, mail.
 • Kitabım için nasıl indirim tanımlayabilirim?
  KDY hesabınızın "Cari Hesap" bölümündeki "Eserinizin iskonto oranını değiştirmek ister misiniz?" seçeneğini kullanarak eserinizi satın almak isteyen kişiler için %44'e kadar iskonto yapabilirsiniz. Belirlediğiniz oran direkt olarak telif gelirinizden düşecektir.
  İskonto, İndrim, Iskonto, Ucuzlatmak, Isknto
 • Kitabımın satışlarına ve kazancıma dair bilgileri nasıl ve nereden öğrenebilirim?
  Yazar, kendi ekranında yer alan “Telif” sekmesinde karşısına çıkacak olan tablodan kitabına dair her türlü satış bilgisine ulaşabilir ve kitap başı elde ettiği kazanç ile bu tutarın kendisine ödeneceği tarih gibi detayları da görebilir. Telif hak edişleri aylık hesaplamada 100 TL altında kalması halinde sonraki ayın hesabına devredilmektedir. Kitap yayınlandıktan sonra üç aylık süre içerisinde telif hak edişiniz 100 TL'yi geçmese bile, toplam hak ediş miktarı hesabınıza yatırılır.
  telif ödemesi, hakediş ödemesi, para ne zaman yatar, ödeme ne zaman, ödeme nasıl yapılır, ödeme limiti var mı, alt limit