Sıkça Sorulan Sorular
 • Kimler kitap yayınlayabilir?
  Herkes. Hiçbir özel kriterimiz yok. Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır.
  yayınlama, yayım, yaymak, yaydırmak, bastırmak, basım
 • POD ne demek?
  POD (print on demand) sistemi, sipariş üzere kitabın basılı halini üreten bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yayınevi ve yazar, üretim maliyetlerini satış öncesi toplu olarak üstlenmek zorunda kalmaz. Kitap satış kanalından sipariş edildiğinde daha önceden hazırlanmış baskı dokümanları işleme alınır ve kitabın basılı formatı üretilir. Böylece stok ve sevkiyat problemleri de minimuma indirilmiş olur.
 • Kitabı “baskıya uygun hâle getirmek” ne demek? Süreç nasıl işliyor?
  Yazar yasal ve etik olarak hiçbir sakınca içermeyen eserini ilk etapta word dosyası şeklinde yükler, ancak bu aşamadan sonra eğer ajans desteği istemiyorsa kitabının dil kurallarına riayet eden, imlâ ve yazım konusunda kusursuz, redaksiyon veyahut tashih gerektirmeyen “temiz” bir metin olması gerekmektedir. Bu noktada eserin edisyon kontrolü yapılır. Kontrol aşaması tamamlandıktan sonra kitabın indesign programında, KDY’nin hazır şablonuna göre mizanpajı (sayfa düzeni) yapılmalı ve bu düzenlemenin son hâli pdf’ye çevrilmiş bir şekilde sisteme yüklenmelidir. Son olarak (yine KDY kapak şablonuna uygun şekilde) eserin kapak görseli ve bunun kitap kapağına dönüştürülmüş hâlinin pdf’si sisteme yüklenmelidir. Tüm bunlar hatasız şekilde KDY’nin standartlarına göre gerçekleştirilip sisteme yüklendiyse eser dosyası tamamen baskıya hazır demektir.
 • Neden Doğrudan Yayıncılık?
  KDY ile yayınevlerinin yoğunluğundan ve ücretli kitap basan firmaların ölçüsüz maddi taleplerinden kurtulacaksınız. Kitabınız çok kısa sürede satışta olacak. Üstelik kitap satışınızdan %50 telif kazanabileceksiniz. KDY dağıtım ve stok maliyetlerini minimuma indirerek yazarlarına %50 telif ödeyebilmektedir. Yazar kitabının doğrudan yayıncısı olur, ticari gelirinden de doğrudan pay sahibi olur.
  KDY, Artıları,
 • Kitabı baskıya hazır bir hâle getirme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
  Bir kitap baskıya hazırlanırken önce redaksiyon ve edisyon aşamalarından geçer. Bu aşamalar, word dosyası üzerinde gerçekleşir. Dolayısıyla yazarımız eser tanımlamasını word (doc, rtf, docx) formatında dosyalar ile yapar. Matbaaya geçmeden önce belli bir formatta pdf uzantılı belli bir kalite standardını sağlayan dosyalar oluşturulur. KDY doğrudan yayıncılık prensibi gereği baskıya hazırlanmış dosyaları yayınlamaktadır. Bu noktada yazarımız, portalımızdan .ai (Adobe Illustrator) uzantılı kapak ve .idml (Adobe Indesign) uzantılı şablon kaynak dosyaları edinip eserini baskıya hazırlayabilir. Baskıya 300 dpi, 0,5 cm taşma paylı, iç tek renk; kapak 4 renk olan PDF dosyalar hazır olduğunda, sisteme yüklendiğinde ve onaylandığında eser kitaplaştırılmaya hazır demektir.
  Dosyalar, baskı, dosya, yükleme, aşamalar, format, aşama, form, biçim
 • Çizgi roman basabiliyor musunuz?
  KDY'de dilediğiniz kategoride içerik yayınlayabilirsiniz. Ancak çizgiroman gibi iç baskıda 4 renk gerektirebilecek içerikler henüz mümkün değildir. Ancak tek renk olması halinde yayınlanabilir.
 • "Sözleşme Bekleniyor" ne anlama geliyor?
  Sözleşmenizi bize ulaştırmak için önünüzde 2 seçenek mevcut. Bu 2 seçenekten YALNIZCA BİRİNİ uygulamalısınız. 1. Online (Çevrimiçi Süreç) Bu sözleşmeyi çıktı alarak imzalamanız akabinde taranmış PDF dosyasını ve e-Devlet’ten alacağınız “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi” ile “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi” PDF dosyaları olmak üzere 3 ayrı PDF dosyasını sistemimize “Eserlerim” sayfanızdaki Evrak Yükle kısmında yükleyerek sözleşme aşamasını tamamlayabilirsiniz. 2. Matbu Sözleşme Süreci Öncelikle bu dosyayı 2 kopya olarak çıktı almalısınız. Ekteki telif sözleşmesini ve varsa eklerini iki (2) kopya olarak doldurmalı, her sayfayı imzalamalı, ıslak imzalı 2 kopyayı, noterden aldığınız şahsi imza beyanınızın orijinali ile birlikte aşağıda yazılı adresimize PTT Kargo ile gönderici ödemeli olarak kargolamalısınız. KİTAPYURDU YAYINCILIK VE İLETİŞİM A.Ş., PK - 51 Üsküdar/İstanbul
  Sözleşme, işlem yapılmıyor, ne yapmalıyım, sozlesme, sozleşme, sözlesme,
 • KDY neden hak devir sözleşmesi/faturası talep ediyor?
  KDY yazarları, kitaplarını anlaşmalı ajanslar ile yayına hazırlamaları durumunda alınan hizmetin maddi/manevi haklarının kullanımına dair sözleşme imzalanmakta ve KDY'ye beyan edilmektedir. Bunun gerekçesi ise yayınlanmış kitapta kullanılan her türlü tasarım ve edisyon işçiliğinin telif hak devri gerektirmesidir. Yazarlarımız bu hizmeti diledikleri kişilerden gönüllü veya maddi ücret karşılığı almakta özgürdür. Ancak, bu hizmet alımları gönüllü olsa dahi kitap yayınlandıktan sonra yazardan veya yayınevinden maddi/manevi tazminat talepleri olabilir. İlgili kitapta tasarım yahut edisyon olsun telif emeği olan kişi/kurumların yazılı muvafakkiyetleri yasal olarak zorunludur. Bu zorunluluk ise ancak ya fatura ya da noter onaylı sözleşme ile yerine gelmiş olmaktadır. Bu sebeplerle KDY, yazarlarının anlaşmalı ajanslar dışında bu hizmetleri almaları durumunda mutlaka noter onaylı sözleşme veya fatura talep etmektedir.
  telif, devir, kapak, tasarım, edisyon, editör, ajans
 • Daha önce başka bir yayınevinden yayınlanan bir kitap KDY'de tekrar yayınlanabilir mi?
  Telif anlaşması sonlanmış eserlerin hakları yazarlarına döner. Bu durumda yazar kitabını istediği yerde tekrar yayınlamakta özgürdür. KDY de bu durumdaki eserleri yayınlanmaktadır. Böyle bir durumda kitap için önceki yayıneviyle olan sözleşmenin bittiğini yahut feshedildiğini gösterir evrakları bizimle yapacağınız sözleşmeyle birlikte sisteme yüklemelisiniz.
  telif, sözleşme, yeni baskı
 • Yazar kopyaları nasıl sipariş edilir?
  Geleneksel yayıncılıkta yazar kopyası olarak yazara verilen numuneler KDY sisteminde yer almamaktadır. Zira KDY kitapları pod sistemiyle sipariş bazlı olarak üretmektedir. KDY kitapla ilgili yasal kopyaların teslimi ve baskı maliyetlerini üstlendiği için ücretsiz kopya verememektedir. Ancak yazarlarımız, kendilerine özel olarak herhangi bir sayı sınır olmaksızın kitapyurdu.com hesabından kendi kitaplarını %50 indirimle sipariş edebilmektedir.
  yazar, kopya, hakkı, kitap
 • KDY'den satışa çıkmış bir kitap için imzalanan sözleşmenin yazar tarafından feshedilmek istenmesi halinde süreç nasıl yürüyecek?
  Telif sözleşmeleri diğer sözleşmeler gibi feshedilmek üzere kurulmaz. KDY yazar sözleşmesi 2 yıl gibi kısa bir süre ile sınırlanmıştır. Bu sürenin dolmasına en az bir ay kala yapılacak yazılı bildirimle sözleşme sonlandırılabilir. Bu durumda uzatma maddesi uygulanmaz. Diğer bir haklı fesih sebebi sözleşme taraflarından birinin sözleşme hükümlerindeki herhangi bir sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Bu durumda da karşı taraf sözleşmedeki ilgili madde gerekçesiyle haklı fesih gerçekleştirebilir. Ancak bu şartlardan hiçbiri oluşmadan yazarımız fesih talebinde bulunursa, KDY sözleşmedeki tazmin maddesini çalıştırmak durumundadır. Bu durumda da KDY, ilgili kitap için alınmış ve henüz satışı gerçekleşmemiş "bandrol adedinin kitabın liste fiyatı ile çarpımının %50'sini" ve yine ilgili kitap için yapılan harcamaları talep etmektedir. Zira ilgili kitap hiç satışa söz konusu olmasa dahi KDY bu kitap için gerek Derleme Müdürlüğü gerek YAYFED gerekse diğer yasal işlemleri yerine getirmek durumundadır. Bu yükümlülüklerden edindiği maddi külfet böyle bir tazmin maddesi çalıştırmasını zorunlu kılmaktadır.
  sözleşme, fesih, iptal, vazgeç, başka, yayınevi
 • Kitap sırt ölçüsünü nasıl hesaplanır?
  Kitabın mizanpajı bitmeden sırt hesabı yapılamamaktadır. Baskı yapılacak kağıt da ölçüyü etkilemektedir. Şablon sayfamızda hesaplamalarla alakalı dokümanı bulabilirsiniz.
  baskı, sırt
 • Sınav boy, roman boy, akademik boy nedir?
  Kitap baskısında sektörel olarak standartlaşmış ebatlar vardır. Bunlar: 1. Roman boy (13 x 19,5 cm): Bu ebat her tür eser için kullanılabilir. Ancak sınav kitapları ve içeriğinde tablo ve görsel barındıran kurgu dışı eserler için tavsiye edilmez. 2. Akademik boy (15,5 x 23,5 cm): Bu ebat daha çok akademik metinler için tercih edilmekle birlikte kurgu dışı eserler için tercih edilebilir. Kurgu (roman, öykü, şiir vb.) eserler için tavsiye edilmez. 3. Sınav boy (20 x 28 cm): Bu ebat daha çok sınav kitapları için tercih edilir. A4 olarak bilinen kağıt ebatına yakın bir ölçüdür. Sınav kitapları dışında kullanımı tavsiye edilmez.
  ebat, baskı, ölçü
 • Noter onaylı imza beyanı neden isteniyor?
  Sözleşmenizi bize ulaştırmak için önünüzde 2 seçenek mevcut. Bu 2 seçenekten YALNIZCA BİRİNİ uygulamalısınız. 1. Online (Çevrimiçi Süreç) Bu sözleşmeyi çıktı alarak imzalamanız akabinde taranmış PDF dosyasını ve e-Devlet’ten alacağınız “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi” ile “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi” PDF dosyaları olmak üzere 3 ayrı PDF dosyasını sistemimize “Eserlerim” sayfanızdaki Evrak Yükle kısmında yükleyerek sözleşme aşamasını tamamlayabilirsiniz. 2. Matbu Sözleşme Süreci Öncelikle bu dosyayı 2 kopya olarak çıktı almalısınız. Ekteki telif sözleşmesini ve varsa eklerini iki (2) kopya olarak doldurmalı, her sayfayı imzalamalı, ıslak imzalı 2 kopyayı, noterden aldığınız şahsi imza beyanınızın orijinali ile birlikte aşağıda yazılı adresimize PTT Kargo ile gönderici ödemeli olarak kargolamalısınız. KİTAPYURDU YAYINCILIK VE İLETİŞİM A.Ş., PK - 51 Üsküdar/İstanbul İkinci seçeneği seçmeniz halinde sözleşmelerimizi çevrimiçi platformumuzda oluşturup sizden kargo yoluyla aldığımız için şahsınızın imzasının taklit edilmemiş olması hukuki anlamda oldukça önemli. Bu yüzden yazarlarımızdan noterde şahsi imza beyanı çıkarmalarını istiyoruz. Burada yanlış anlaşılma olmaması adına tekrar edelim ki sözleşmeyi notere onaylatmanızı talep etmiyoruz. Sözleşmeden bağımsız olarak yazarımızın şahsi imza beyanını talep ediyoruz. İstisna olarak ajanslarımızla çalışmayı tercih eden yazarlarımız şayet ajanslarımızın nezaretinde sözleşme imzası yapar ise bu durumda imzasının salahiyetine dair şüphe kalmayacağından imza beyanı belgesi gerekmeyecektir. İkinci seçenek için aksi tüm hallerde sözleşme ile birlikte noter onaylı şahsi imza beyanını evrak olarak istemek durumundayız.
  imza, sirküler, beyan, noter, sözleşme
 • Başvuru için yaş şartı var mı?
  Hukuki anlamda geçerli sözleşmeler yapabilmek için başvuran eser sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bireyler olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte henüz reşit olmamış yazarlarımız yasal velilerinin gözetimi ile başvuru yapıp sözleşme imzalayabilirler. Bu durumda normalde başvurularda istediğimiz noter onaylı imza beyanına ek olarak velilik durumunu bildirir belge de talep etmekteyiz. Yine bu durumdaki yazarlarımız başvuruyu kendi adlarına ve kendi yasal bilgileriyle yapmalı, ancak sadece sözleşmenin kendi imzaları yanında yasal velileri tarafından da imzalanması gerekecektir.
  Reşit, 18, Yaş, yasal vasi, vesayet, vasilik, yaş sınırı
 • KDY çeviri kitap yayımlıyor mu?
  KDY sisteminde yalnızca telif eserleri kitaplaştırıyoruz. Çeviri eserlere bugün itibariyle başvuru alamıyoruz. Değişiklik olması halinde ilan edeceğiz. Bununla birlikte telif eser versiyonunun telifi dolmuş (yazarının vefatından 70 yıl geçmiş) Osmanlıca eserlerin sadeleştirilmiş halleri sadeleştirenin eseri (işlenmiş eser) olarak değerlendirildiğinden çeviriden farklı bir statüye sahiptir. Bu durumdaki sadeleştirilmiş metin sahipleri başvuru yapabilmektedir.
  Sadeleştirme, çeviri, tercüme, osmanlıca, telif, müellif, sadeleştirilmiş
 • Takma adla kitap yayımlanabilir mi?
  Yazar telif sözleşmeleri yasal adınızıla yapılmakla birlikte kitabınızı takma ad (mahlas) yayınlayabilirsiniz. Bunun için eser tanımlama ekranında adınızın yazdığı satırdaki "müstear kullanmak istiyorum" seçeneğini işaretlerseniz takma adınızı yazabileceğiniz alanı görebilirsiniz. Takma ad ile yayınlanacak kitapların sözleşmeleri de yazarların yasal kimlik bilgileriyle yapılmaktadır.
  takma ad, müstear, mahlas
 • Kitap içinde renkli baskı yapılabilir mi?
  Maalesef, hayır. Print on Demad sisteminde 4 renk iç baskı maliyetleri, sistemin verimliliği açısından olumlu sonuç vermemektedir. İç baskı için sadece tek renk baskıyı kullanabiliyoruz.
  sınav kitabı, renkli, baskı, çocuk
 • Kitap için nasıl indirim tanımlanabilir?
  KDY hesabınızın "Cari Hesap" bölümündeki "Eserinizin iskonto oranını değiştirmek ister misiniz?" seçeneğini kullanarak eserinizi satın almak isteyen kişiler için %44'e kadar iskonto yapabilirsiniz. Belirlediğiniz oran direkt olarak telif gelirinizden düşecektir.
  İskonto, İndrim, Iskonto, Ucuzlatmak, Isknto
 • KDY'de kullanılan hesabın şifresi nasıl değiştirilir?
  Sistemimizde ayrı bir üyelik veritabanı bulunmamaktadır. Kitapyurdu.com'da üyelik şifrenize dair düzenleme ve değişimleri yapabilirsiniz. Yaptığınız düzenleme aynı şekilde KDY sistemine yansıyacaktır.
  şifre, unuttum, değiştirme
 • Kitabın ebat, kağıt cinsi gibi fiziksel özellikleri için seçenekler nelerdir?
  KDY yayınladığı kitapları kendi standartlarında üretmektedir. Bugün itibariyle bunlar: Ebat: 13 x 19,5 - 15,5 x 23,5 - 20 x 28 (cm) İç kağıt: 60 gr. Enso, 70 gr. 1. Hamur, 80 gr. 1. Hamur Kapak: 240 gr. Amerikan Bristol İç baskı: Tek renk Kapak baskı: 4 renk
  Ebat, fiziki, kapak, baskı, renk, ölçü, renkli, farklı
 • Süreli yayın (dergi) yayımlıyor musunuz?
  Süreli yayınlar ISBN sistemine değil ISSN sistemine kaydolduğundan ve bandrol konusunda farklı mevzuata tâbi olduğundan maalesef süreli yayınları KDY sisteminde yayınlayamıyoruz.
  dergi, süreli, dergicilik, kolektif
 • KDY'den yayınlanan bir kitap yurt dışında yayınlanabilir mi?
  Evet, fakat ticari gelir söz konusu ile sözleşmedeki oranda gelir paylaşımı yükümlülüğü oluşacaktır. Ancak ticari gelir elde edilmeyen yayınlar için KDY prensip olarak izin vermektedir. Ticari gelir elde edilsin yahut edilmesin KDY'den yazılı izin alınması gerekmektedir.
  yurt dışı telif, sözleşme
 • Banka bilgileri nasıl eklenir ve değiştirilir?
  Sistemde kendi şifrenizle girdiğiniz yazar ekranındaki "Profil / Banka Bilgileri" bölümünden banka bilginizi girebilir ve hesap numaranızı değiştirebilirsiniz. Banka hesap bilgilerini değiştirebilmeniz için "Profil" bölümünde kayıtlı telefon numarasına bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu bilgileri ekleme ya da değiştirme yetkisi sadece size aittir ve tamamen güvenlidir. Şu an için, çalıştığımız tek banka sözleşmede ismi geçen bankadır. Başkasına ait hesap numarası girmeniz durumunda ödeme yapılamayacaktır.
  hesap no, iban, kart no, Iban
 • E-posta adresi veya şifre nasıl değiştirilir?
  E-posta adresinizi ve şifrenizi kitapyurdu.com üzerinden düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Kitapyurdu.com üzerinden yapacağınız değişiklikler KDY hesabınızda da geçerli olacaktır.
  şifre, e-posta, mail, şıfre, unuttum
 • KDY'den yayınlanacak kitaba künye sayfası eklemek gerekir mi?
  Künye baskı öncesi eser detaylarının yer aldığı sayfada gireceğiniz bilgilere göre otomatik oluşacak, baskı dosyasının başına eklenecektir. Künye için mizanpaj aşamasında ayrıca bir sayfa yapmanız gerekmiyor.
  künye, kunye, yayın hakları,
 • Kitabın yayınlanması için etik ve yasal açıdan nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
  Kitabın kamuya açılması için gerekli içerik koşullarının sağlanmasıdır. Kısaca kitabınızda başkalarına ait telif haklarını ihlal edebilecek illegal içerikler (resim, yazı, kapak tasarımı vb.), yasaklı içerikler, başkalarını rencide edici söz, hakaret vb. toplum tarafından rahatsızlık uyandıran, müşteri memnuniyetsizliği yaratan içerikler bulunmaması gerekir.
  koşul, şart, yayınlatma
 • ISBN nedir?
  ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, bibliyografik künyesi belirli tek bir materyali temsil eden 5 küme altında 13 rakamdan oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir. Kitabınızın ISBN'i kitap yayınlanma konusunda belirli bir aşamaya geldiğinde KDY tarafından alınır.
  ISBN almak, vermek,
 • Kitap yayınladıktan sonra güncelleme yapılabilir mi?
  KDY yeni baskı planlamasını bin adet sonrasında yapabilmektedir. Bu durumda KDY editörleriyle iletişime geçebilirsiniz. Kitabınız yayınlandıktan sonra yeni bir baskı yapılana kadar değişiklik yapmanız mümkün değildir.
  düzenleme, basıldıktan, değiştirme, adını değiştirme, güncelleme, düzeltme, ikinci baskı. 2. baskı, 2.baskı
 • Kitap yayımlatabilmek için hangi adımlar izlenmeli?
  Bir kitaba sahip olmak için sisteme kayıt yaptırmanız ve sistemin sizden istediği prosedürleri eksiksiz yerine getirip, tamamlamanız gereken aşamaları uygulamanız yeterlidir. İzlemeniz gereken adımlara sistem sizi yönlendirecektir.
  yayınlatmak, yayın, yayım, bastırmak, oluşturmak, nasıl
 • Kitabın iç düzenlemeleri hangi formatta olmalı?
  Kitabınızın içeriğini ve türünü belirleme konusu tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. Yasal veya etik sorun teşkil etmeyen ve baskıya hazır gönderilmiş tüm eserler KDY tarafından kitaplaştırılır. Kitabın şekli ise KDY'nin belirlediği sabit standarda göre oluşturulmalıdır.
  İçerik, şekil
 • Kitap kapağı nasıl bir formatta olmalı?
  Kitabınızın teknik kapak bilgileri KDY'nin belirlediği sabit şablona göre oluşturulacaktır. Kapak resmini ise gerek kendiniz sistem dışından yaptırabilir, gerekse ajanslarımızdan yardım alarak oluşturabilirsiniz.
  kapak, mizanpaj, resim
 • Eser dosyası reddedildi. Bu durum nasıl düzeltilir?
  Reddedilen dosyalarınızda gereken değişiklikleri yapıp kitabı basıma uygun hâle getirdikten sonra yeniden sisteme yükleyebilir, tercihinize bağlı olarak ajans editörlerinden destek alabilir ve kitabınızın onaylanmaya uygun bir hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.
  Red, kabul, yeniden yükleme, tekrar deneme, yükleme
 • "İç Sayfalara Gözat" nedir?
  Kitapyurdu.com kitap sayfasında kitap içinden birkaç sayfanın tanıtım amaçlı okurların görüntülemesine izin verir. Okuyuculara görünecek olan parça editörlerimiz tarafından belirlenecektir. Genelde kitapların ilk 10 sayfası tercih edilmektedir. Kitap yayınlandıktan sonra bir hafta içerisinde bu bölüm eklenecektir.
 • Satış sıralaması nasıl hesaplanır?
  Satış sıralamaları kitapların toplam sipariş edilme (satın alınma) miktarına göre değil farklı hesaplardan yapılan alımlara göre belirlenir.
  sıralama, çok satanlar, satış
 • KDY'den yayımlanan kitap nasıl sipariş edilir?
  Kitapyurdu.com hesabınıza KDY yazar hesabınızda kullandığınız mail ve şifreyle giriş yaptıktan sonra kitabınızı %50 indirimle satın alabilirsiniz. İndirim kitap sepete eklendikten sonra gerçekleşecektir.
  Edinme, kitap örneği, örnek, gönderme, alma
 • Telif ödemeleri nasıl yapılır?
  Yazar ödemesi, kendi yazar ekranınızın "banka bilgileri" bölümüne girmiş olduğunuz hesap numarasına yapılacaktır. Ödeme süresi ise yazar sözleşmesinde geçen tahakkuk süresine göre belirlenir. Bu süre iki aydır. Yazar, kendi ekranında yer alan “Telif” sekmesinde karşısına çıkacak olan tablodan kitabına dair her türlü satış bilgisine ulaşabilir ve kitap başı elde ettiği kazanç ile bu tutarın kendisine ödeneceği tarih gibi detayları da görebilir. Telif hak edişleri aylık hesaplamada 100 TL altında kalması halinde sonraki ayın hesabına devredilmektedir.
 • Kitap gelirleri ne şekilde belirlenir?
  Kitabınızın satış fiyatı üzerinden %50 brüt yazar telifinizdir. %17 yasal kesinti sonrası net olarak %41,5 oranında bir telif hakkı kazancınız olacaktır. Yani 10 TL üzeri fiyatlı bir kitapta 4,15 TL net telif hakkı elde edeceksiniz. Telif gelirleriniz aylık olarak hesaplanıp 2 ay vadede sisteme tanımlı banka hesabınıza eft/havale yoluyla iletilecektir.
  telif, kazanç, gelir, kazanma, para
 • KDY'den yayınlanan bir kitap ücretsiz olarak satılabilir mi?
  KDY sisteminde kitaplarınız basılı olarak satışa sunulduğu ve baskı maliyetini KDY üstlendiği için kitabınız bedava satılamaz. Ancak KDY kitabınızın etiket fiyatını, piyasa ortalamasının altında belirleyecektir. Ayrıca, belirlenen fiyat üzerinden doğrudan telif gelirinizden düşülmek kaydıyla indirim yapabilmeniz de mümkün. Bunun için kitap yayımlandıktan sonra KDY hesabınızın "Cari Hesap" kısmında bulunan iskonto seçeneğini kullanabilirsiniz.
  bedava, ücretsiz, dağıtma, promosyon
 • Kitabın satış fiyatı nasıl belirleniyor?
  Kitabınızın baskı aşamasına gelmesiyle birlikte KDY editörleri, baskı ve telif maliyetlerini göz önüne alarak optimum satış fiyatını belirlemektedir. Bu fiyatı belirlerken mümkün olan en düşük fiyatı gözeteceklerdir. Yazar isterse bu fiyatı artırabilir. Ayrıca, kitap satışa çıktıktan sonra doğrudan telif gelirinden düşmek kaydıyla indirim yapmak da mümkün. Bunun için KDY hesabınızın "Cari Hesap" bölümünden iskonto seçeneğini kullanabilirsiniz.
  Kitabımın fiyatı, hesap, ücret, belirleme, fiat, hesap, kaç tl, satılması
 • "Edisyon Gerekli" ne demek?
  Eserinizin bize hatasız olarak ulaşmasını bekliyoruz. Bunun için, eserinizin dil bilgisi, imla ve noktalama yanlışlarından arındırılmış olmasını istiyor; metnin konu ve anlam bütünlüğünde aksaklıklara neden olacak eksikliklerin, tekrarların ve ifade yanlışlarının bulunmamasına dikkat gösteriyoruz. Yazarlarımızın tashihsiz dosya yüklemelerini bu mümkün değil ise bir ajans ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Editörlerimiz aynı eserde azami üç defa edisyon kontrolü yapmakta, üçüncü defada da tashih bulunması halinde dosyayı reddetmektedir. Bunun yanında Edisyon Gerekli statüsündeki dosyalar için yazarlarımızın baskı dosyalarını da hazırlama konusunda bir tercihte bulunmalarını istiyor. Eser tashih konusunda sorunsuz olsa dahi, eğer yazarlarımız Adobe İndesign ve Adobe İllustrator gibi programları kullanıp şablonlarımızla baskıya hazır dosyaları tasarlayabilecek teknik yeterliliğe sahip değillerse Ajans (Edisyon Destek)'i tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.
  Edisiyon, hata, düzeltme, redaksiyon, nasıl düzeltirim, tashih
 • Kitap şablonu ve indirilmesi gereken dosyalar ne zaman gönderilmektedir?
  Kitabının basılması için gerekli şablonları sözleşmeleri indirdiğiniz bölümden indirebilir yahut bunun için https://kdy.kitapyurdu.com/content bağlantısını kullanabilirsiniz. Eser dosyalarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra, şablonlarımıza uygun olarak hazırladığınız dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz.
  şablon, format, yükleme
 • Tasarım şablonlarına nereden ulaşılabilir?
  Tasarım şablonlarımıza, https://kdy.kitapyurdu.com/content bağlantısından ulaşabilir, kitabınız için seçtiğiniz formata göre uygun şablonları indirebilirsiniz.
  şablon, format, indirme,
 • "Yeni Eser Başvurusu" seçeneğinden dosya istenen formata uygun yüklendiği hâlde hata mesajı alıyorum. Başvuru ilerlemiyor. Ne yapılabilir?
  Bu durumda hatanızı gösteren görselleri tarafımıza mail atmalısınız. Teknik ekibimizden gelen bilgilendirmeden sonra, size geri dönüş olacaktır. KDY sistemine ilk aşamada yükleyeceğiniz eser dosyası doc, docx yahut rft formatında olmalı. Aldığınız hatanın kaynağı bu olabilir. Bu hatayla karşılaşmamızın diğer nedenleri genellikle şunlar oluyor: -Dosya boyutunun 2 mb.’ı geçmesi. Böyle bir durumda içinde görsel varsa çıkarabilirsiniz. Görseller daha sonra baskı dosyasına eklenebilir. -Dosyanın içinde metin haricinde, yorum, düzeltme vb. şeylerin bulunması. -Mobilden yapılan yüklemeler. Tarayıcı olarak Chrome kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  Hata, yükleme, yüklenmiyor
 • Çok yazarlı eser başvurusu nasıl yapılır?
  Sadece kişisel başvuruları kabul ediyoruz. Bu durumdaki yazarlar eserin haklarını hak devir sözleşmesi ile başvuru yapacak kişiye devredebilir. Bu durumda, eserin telif sözleşmesi tarafı olarak tek sahibi olur ancak hak devirleri KDY sözleşmesine istinaden yapıldığından diğer hak sahiplerinin hakları da korunmuş olur. Bu durumda yazar adı kısmına diğer eser sahipleri eklenebilir. Sistemimize başvuran kişi başvuru sırasında hak sahiperini yazar bilgisi olarak girmeli, sistemden kendisini gönderilecek belgeyi hak sahiplerine imzalatmalıdır.
  çok yazar, fazla yazar, yazarlar, kolektif
 • Yüzde elli yazar indirimi ne zaman tanımlanır?
  İndiriminiz kitabınız yayınlandıktan sonra yirmi dört saat içinde tanımlanacaktır. İndiriminizi görmek için kitabınızı sepete eklemelisiniz.
  yüzde 50, yüzde50, indirim, armağan, sipariş, %
 • KDY Akademi Nedir? KDY Akademi'den kitap yayınlayabilmek için ne yapmak gerekiyor?
  KDY Akademi yalnızca doktorasını tamamlamış akademisyenlerin eserlerini kitaplaştıran KDY alt markasıdır. KDY Akademi'den kitabınızı yayınlatmak için başvurunuzu yaparken marka olarak KDY Akademi'yi seçmeniz, doktoranızı tamamladığınızı gösterir belgeleri portalımıza yüklemeniz yeterli.
  Akademi, tez, doktora, lisan, master, yüksek lisans
 • Telif ücreti kitapyurdu.com'da kullanılmak üzere hediye çeki olarak alınabilir mi?
  Telif ücretlerinizi dilerseniz hediye çeki olarak alabilirsiniz. Vadesi gelen telif hak edişleriniz için KDY hesabınızın "Cari Hesap" bölümünde hediye çeki oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu bölümden dilediğiniz miktarda hediye çeki oluşturabilir, ardından kitapyurdu.com alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kitapyurdu.com hesabınıza tanımlanmış olan çeklerinizi kullanabilmeniz için siparişinizi masaüstü sitemiz aracılığıyla oluşturmanız gerekmektedir. Siparişinizin "Ödeme Metodu" sayfasında, çekinizin tutarını görebilir ve herhangi bir kod girmeden kullanabilirsiniz. Sepet tutarı, çek tutarını aşmadığı durumlarda "Havale/EFT" seçeneğini kullanarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.
  Hediye çeki, telif, kitap olarak alma, çek, oluşturma, HEDİYE, HEDIYE, mail.
 • Kitabın satışlarına ve kazancına dair bilgiler nereden görülebilir?
  Yazar, kendi ekranında yer alan “Telif” sekmesinde karşısına çıkacak olan tablodan kitabına dair her türlü satış bilgisine ulaşabilir ve kitap başı elde ettiği kazanç ile bu tutarın kendisine ödeneceği tarih gibi detayları da görebilir. Telif hak edişleri aylık hesaplamada 100 TL altında kalması halinde sonraki ayın hesabına devredilmektedir.
  telif ödemesi, hakediş ödemesi, para ne zaman yatar, ödeme ne zaman, ödeme nasıl yapılır, ödeme limiti var mı, alt limit